Kinkiety
Kinkiety

Za pomocą kinkietów trudno zbudować równomierne oświetlenie całej przestrzeni pomieszczenia, stosowane są one raczej dla większej efektowności wizualnej, niż efektywności w oświetlaniu w ogóle.

Kinkiety zapewniają oświetlenie zazwyczaj ogólne lub teatralne, w ciekawy sposób budujące intymną atmosferę sypialni, lub zamieniające ruchliwy w dzień salon w niewielką prywatną galerie sztuki wieczorem, sprzyjając relaksacji mieszkańców w domowym zaciszu. Kinkiety liniowe dają zaś światło równoległe do ściany, podkreślające fakturę zastosowanego tynku ozdobnego lub podświetlające lustro w łazienkowej toaletce. Wśród produktów na rynku oświetleniowym można też spotkać kinkiety będące hybrydą lampy ściennej i lampki nocnej, często wyposażone w dekoracyjny abażur. Te z kolei świetnie sprawdzą się w rozświetleniu pewnej konkretnej ograniczonej przestrzeni jak na przykład powierzchnia wezgłowia łóżka.

Wybierając kinkiet należy zacząć od przemyślenia funkcji, którą miałby spełniać oraz dostosować parametry techniczne samej lampy do wielu czynników panujących w danym pomieszczeniu takich jak powierzchnia użytkowa, wilgotność (dobór odpowiedniej klasy szczelności IP).Ważny jest również kąt padającego światła. Kiedy mamy do czynienia z kinkietami technicznymi, to kąt decyduje o charakterze oświetlenia jaki da nam kinkiet by oświetlić ni mniej ni więcej niż jeden element wystroju pomieszczenia. Można również użyć wielu kinkietów o określonym kącie, w celu stworzenia magicznej scenerii świetlnej w pomieszczeniu.

Wśród kinkietów o zastosowaniu łazienkowym spotkać można takie o kloszu kulistym, dającym równomierne, globalne oświetlenie całego pomieszczenia, a także takie o zastosowaniu zewnętrznym, które znakomicie sprawdzą się w ogrodzie.

Szerokie i uniwersalne zastosowanie posiadają kinkiety techniczne, spotlighty używane w oświetleniu ekspozycji w galerii sztuki lub elementów witryny sklepowej, za razem stanowią one ciekawy i stylowy dodatek do surowych i czystych nowoczesnych wnętrz pozbawionych zbędnych ornamentów.

Do użycia kinkietu na rzecz lampy wiszącej czy sufitowej-płaskiej, świetnie nadają się przestrzenie wąskie i długie oraz narożniki, gdzie lampa ścienna zdobędzie zdecydowaną przewagę nad klasyczną lampą sufitową czy wiszącą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl