Lampy ultrafioletowe - bakteriobójcze
Lampy ultrafioletowe - bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze to takie które emitują promieniowanie UV. Pod tym skrótem mieści się światło ultrafioletowe. Jest to rodzaj światła niewidzialny dla ludzkiego oka. Promieniowanie UV mieści się w zakresie długości fali świetlnej od 10 do 400 nanometrów (ze względu na oddziaływanie na organizmy żywe od 100 do 400nm). W obrębie całego zakresu wyróżniamy światło UVA, UVB, oraz UVC. Światło UVB (280-315nm) emitowane jest w naturze przez słońce. Przed jego szkodliwym dla skóry działaniem chroni nas powłoka ozonowa w atmosferze ziemskiej, kremy z filtrem czy okulary przeciwsłoneczne. Pozwala to ujarzmić możliwie szkodliwe promieniowanie i uczynić z niego źródło witaminy D oraz ozdobę jaką jest letnia opalenizna.

Pozostałe rodzaje ultrafioletu jakkolwiek również niewidoczne dla ludzkiego oka powodują drastyczne szkody dla organizmów żywych. Tak jest ze światłem UVA oraz UVC, które uszkadza strukturę DNA powodując mutację oraz śmierć organizmów żywych.

Te rodzaje promieniowania zostały zastosowane w lampach bakteriobójczych NBVE, w których samo źródło światła UV jest osłonięte, działanie na mikroorganizmy w powietrzu poprzez wymuszenie za pomocą wentylatorów obiegu powietrza wokół samej lampy. Niektóre lampy mogą działać w pomieszczeniu podczas obecności ludzi, inne zaś nie. W lampach osłoniętych żródło promieniowania nie powoduje bowiem żadnych szkód dla ludzi.

Wyróżniamy także lampy nieosłonięte, emitujące promieniowanie UVC. Takie lampy nazywamy lampami NBV. Te lampy mogą działać jedynie kiedy nie ma w danym pomieszczeniu osób. Promieniowanie UVC w bezpośrednim kontakcie ze skórą i oczami powoduje poparzenia oraz poważne uszkodzenia siatkówki oka.

Wybór odpowiedniej ilości i mocy lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania (NBV) zależy od czynników takich jak wysokość oraz układ pomieszczenia, wielkość współczynnika odbicia powierzchni (ścian) w pomieszczeniu, temperatura, wilgotność i stopień zapylenia powietrza, odporność drobnoustrojów. Podczas doboru lamp specjalistycznych,w szczególności lamp NBV zaleca się fachowe konsultacje by uniknąć niepowołanych groźnych dla życia i zdrowia szkód spowodowanych samowolnym wyborem oraz użytkowaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl